Andrzej Pilipiuk w krótkiej formie literackiej x 4

Wojna, Zaraza, Głód i Śmierć

Przyjaciel człowieka to zbiór czterech opowiadań autorstwa Andrzeja Pilipiuka, który po raz kolejny zabiera nas w świat, w którym nie ma osławionej postaci Jakuba Wędrowycza. Tytuł tomu w połączeniu z tytułami opowiadań budzi pewien zgrzyt, jakże to Wojna, Zaraza, Głód i Śmierć mogą być przyjaciółmi człowieka? Zbiór, tak jak większość utworów autora jest przewrotny w formie i treści. Przecież ktoś, kto jest naszym przyjacielem bardzo szybko może stać się naszym wrogiem, stworzyć dla nas sytuację pełną zagrożenia lub być po prostu niebezpieczeństwem. Takim znienacka, jak jeden z wymienionych jeźdźców Apokalipsy.

W opowiadaniach fani twórczości Pilipiuka znajdą kilku starych znajomych, między innymi Pawła Skórzewskiego i Roberta Stroma. Pojawi się też kilka miejsc i przedmiotów, które można spokojnie przypomnieć sobie na fali nostalgii. Jeśli zbiór opowiadań jest pierwszą publikacją autora, po którą sięgamy, nie ma obaw, że pogubimy się w zawiłości świata przedstawionego, ponieważ smaczki dla fanów podane są nad wyraz rozsądnie, ich nieznajomość w żadnym stopniu nie zaburzy nam odbioru całości.

Przewrotnie i w samo sedno


Pierwsze opowiadanie, “Duchy Poveglii” są historią o tym, co nawiedza nasze myśli i z jakimi duchami musimy się zmagać, zarówno tymi prawdziwymi jak i urojonymi. Opowiadanie osadzone jest we Włoszech, podczas II Wojny Światowej, pełne faszystowskich lekarzy, eksperymentujących na pacjentach w szpitalu psychiatrycznym. W tytułowym “Przyjacielu człowieka” zajrzymy w bliżej nieokreśloną, apokaliptyczną przyszłość. Ludzie (jeśli tak możemy ich nazywać) zmienią się dość mocno, niekoniecznie fizycznie, ale prawdziwe zgliszcza będą się znajdowały tam, gdzie sobie tego nawet nie wyobrażamy, w zakamarkach ludzkiej duszy. W dodatku będziemy mieć do czynienia z psem-robotem, który będzie mógł nas wszystkich uratować.

“Inne możliwości” to opowiastka o reliktach przeszłości, kiedyś ważnych i istotnych, dziś już przyprószonych czasem i zapomnieniem. Będzie kolekcja sztuki na tajemniczej wyspie, zaskakująca zagadka oraz dużo nawiązań do mitologii greckiej. Na koniec dostaniemy esej “My, bohaterowie”, w którym weźmiemy udział w nazistowskiej misji i poszukamy broni biologicznej w samym sercu starcia w Normandii. Ach, ta partyzantka, zwłaszcza wtedy, kiedy staramy się udowodnić, że Polak potrafi!

Wszystkie opowiadania, poza Apokalipsą, łączą drzemiące w ludziach możliwości i sposoby ich wykorzystania. To, do czego są zdolni w sytuacji zagrożenia, jak reagują na atak, nie tylko fizyczny. Jak silnie potrafią bronić siebie i swoich ideałów, jak udaje im się za każdym razem przetrwać. Człowiek zmienia się pod wpływem takich sytuacji, jeźdźcy Apokalipsy brną w swej misji dalej.

Book obraz autorstwa freepik - www.freepik.com